• Zaloguj
 • Brak produktów w koszyku.

Dla rodziców ucznia z ADHD

ADHD – umysł Ferrari

 

Huragan myśli, tysiące pomysłów, błyskotliwe uwagi przebiegającego z telefonem w jednej i kanapką w drugiej dłoni dziecka. Sprint do pokoju, żeby w rekordowym czasie odrobić zadanie  domowe, bo przecież tyle rzeczy jeszcze jest do zrobienia. Kilkanaście różnych pasji – wszystkie jednakowo ważne. Jeden, czasami dwa  przedmioty szkolne, w których przejawia się jego niepodważalny geniusz, pozostałe – nudzą go do nieprzytomności. Zeszyt z biologii wciśnięty pod okładkę książki z polskiego, linijka w kieszeni kurtki, praca plastyczna  w książce do matematyki. Kanapka – od trzech dni niedotykana spoczywa sobie pod stroje na WF i zaczyna przybierać dość swoisty zapach.

Pokój, jak po przejściu tornado. Prosisz żeby posprzątał. Po trzech minutach wraca i zadowolony z siebie oznajmia, że posprzątał. Wchodzisz do pokoju i odkrywasz, że z walających się po całym pokoju rzeczy, poskładał tylko książki z krzesła, na którym właśnie chciał usiąść. Leżące na środku pokoju  skarpetki, tkwią dokładnie w tym samym miejscu, co przed akcją „sprzątanie”, plecak blokuje wejście do pokoju, laptop leży wtulony w skłębioną kołdrę, a butelki po wodzie, jak strażnicy chaosu sterczą w  każdym zakątku pokoju..

 

Dlaczego nie posprzątał? Z lenistwa? Niedbalstwa? A może z premedytacją sprawdza  na ile może sobie pozwolić?

 

Zebranie w szkole – już wiesz czego się spodziewać, słyszysz to samo za każdym razem – że przeszkadza, rozmawia, rozprasza resztę klasy, kręci się i wierci, nie może się skupić. Mówią, że jest nieprzeciętnie zdolny i kiedy chce osiąga fenomenalne wyniki, ale najczęściej, jednak mu się nie chce. Kiedy coś go zainteresuje, swoim nieszablonowym tokiem myślenia zaskakuje nie  tylko nauczycieli, ale i kolegów z klasy.

 

To dlaczego troszkę bardziej się nie postara? Dlaczego oprócz tych dwóch szóstek na półrocze, grożą mu tróje, dwóje? Gdyby tylko mu się chciało??

 

Czy naprawdę sądzisz, że po prostu mu się nie chce? Że nie dba, nie stara się, nie koncentruje, nie sprząta z lenistwa?

Na pewno czujesz, że tak nie jest. Wiesz, że to nie lenistwo (no, może czasami, ale komu się nie zdarza), że nie brak szacunku, czy celowe niestosowanie się do zasad (choć to  w przypadku nastolatka, który za wszelką cenę chce niezależności, też nie jest niczym niespotykanym).

Czytasz gdzieś artykuł o ADHD ( Attention Deficit Hyperactivity Disorder), czyli tzw. zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi i …….

 

Wpadasz w panikę,  bo większość symptomów rozpoznajesz u swojego dziecka:

 

 • Nadmierna ruchliwość

 • Ciągłe tłamszenie, podrzucanie, przekładanie przedmiotów w dłoniach

 • Nadmierna gadatliwość

 • Impulsywność – najpierw robi, potem myśli

 • Kłopoty z planowaniem

 • Niecierpliwość

 • Roztargnienie

 • Zapominalstwo

 • Błędy z nieuwagi

 • Rozpoczynanie kolejnej czynności, bez zakończenia poprzedniej

 

Wszystko się zgadza, ale co teraz?

 

Nie jestem psychoterapeutą, nie zajmuję się terapią, ale mam dla Ciebie wiele skutecznych i sprawdzonych rad dotyczących nauki, koncentracji, organizacji czasu właśnie dla osób z ADHD lub po prostu z problemami z koncentracją.

Okazuje się, że osoby te mogą osiągnąć niesamowity sukces w życiu. Są kreatywne, przebojowe, oryginalne. W wieku szkolnym, potrzebują jednak dużo wsparcia, potrzebują wskazówek i motywacji, żeby sztywny system szkolnictwa, który mierzy wszystkich jedną miarą, nie zniechęcił ich i nie zabił ich wiary we własne możliwości. Nie przegap tego czasu, bo im później, tym będzie trudniej. Wszystko w Twoich rękach.

 

„Każdy ma w sobie geniusz. Ale jeśli oceniać rybę przez pryzmat jej umiejętności wspinania się na drzewo, przeżyje całe swoje życie myśląc, że jest głupia”

– Albert Einstein

 

Bycie rodzicem dziecka z ADHD, to wielkie wyzwanie. To jak roller coaster. Duma, troska, podziw, rozczarowanie, radość i smutek – nigdy nie wiesz co Cię czeka za kolejnym zakrętem.

 

Tak strasznie go kochasz, ale jednocześnie doprowadza Cię do takiej furii, że jedyne na co masz ochotę to zatrzasnąć drzwi i odciąć się od wszystkiego. Ale wiesz, że nie możesz. Wiesz, że ten roztrzepany, niewdzięczny, pyskaty nastolatek wciąż Cię potrzebuje. Może nawet bardziej niż przedtem. I też Cię kocha, choć czasem okazuje to w bardzo osobliwy sposób. Próbuje być niezależny i odpycha każdą pomoc. Nie narzucaj mu jej, ale bądź blisko i podsuwaj sposoby i strategie, dawaj alternatywy i pozwól mu wybierać.

 

Nie wiesz jak? Skorzystaj z moich rad, które pomogą Wam ominąć wiele niepotrzebnych turbulencji. Zapisz się na newsletter, bo o niektórych sprawach piszę tylko w mailu.

Jesteś rodzicem ucznia z ADHD?

Odbierz raport i dowiedz się jak zaoszczędzić Twojemu dziecku frustracji i rozczarowań, i wspomóc naprawdę skuteczną naukę


ZAMÓW BEZPŁATNY RAPORT

TOP
© 2016 Kinga Gajko

PROJEKT I WYKONANIE: WEBIMPULS.PL

X