• Zaloguj
  • Brak produktów w koszyku.

Jak oswoić nowy rok szkolny – 5 sposobów na złagodzenie stresu.

Jak oswoić nowy rok szkolny – 5 sposobów na złagodzenie stresu.

 

Koniec wakacji i początek nowego roku szkolnego przypomina kocioł, w którym bulgoczą niezliczone emocje: strach pomieszany z podekscytowaniem, smutek, niechęć, oczekiwanie, radość. Bardzo często jednak przeważają emocje negatywne. Dziecko się stresuje, Ty się stresujesz, dziecko się martwi, Ty również.

Szczególnie często strach przed nowym rokiem szkolnym odczuwają dzieci, które mają problemy z nauką, jak chociażby kłopoty z koncentracją, czy nieumiejętność czytania ze zrozumieniem.

Problemy te dotykają coraz większej ilości uczniów. Powodują nie tylko to, że dziecko nie osiąga dobrych wyników w nauce, ale przez ciągłe porażki w szkole traci wiarę w siebie i coraz szybciej się poddaje, przy najmniejszej trudności.

Co zrobić, żeby zmniejszyć do  minimum stres, jaki Twoje dziecko odczuwa na początku nowego roku szkolnego? 

 

Oto 5 wskazówek:

 

  1. Zacznij od własnego nastawienia.

Czy zdarza Ci się mówić przy dziecku, że martwisz się nadchodzącym rokiem szkolnym, że chciałabyś, żeby wakacje potrwały choć troszkę dłużej, że na samą myśl o długich godzinach spędzonych z córką przy zadaniu domowym dostajesz gęsiej skórki?

Nigdy tego nie rób. Postaraj się myśleć pozytywnie. Dziecko  chłonie Twoje emocje jak  gąbka i jeśli Ty się stresujesz, jego  stres pomnożony jest przez 10.

Pomyśl o pozytywnych stronach rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Skończy się wakacyjny chaos, wróci stały, przewidywalny harmonogram, dzieci pójdą spać o takiej porze, że zdążysz jeszcze usiąść na kilka chwil z dobrą książką i odprężyć się w ciszy i spokoju. Nie  będziesz już musiała być studnią niekończących się pomysłów na uatrakcyjnienie dzieciom wakacji i mimo, że jest to coś niesamowicie przyjemnego (przynajmniej na początku lata), po dwóch miesiącach studnia robi się sucha i nieatrakcyjna.

Nadchodzi jesień i wszystko się zmienia. Niby jest chłodniej i mniej kolorowo, ale każda pora roku ma swoje dobre strony. Ciesz się  każdą chwilą i nie martw na zapas, bo zamartwianie się jeszcze nigdy nikomu nie przyniosło żadnych korzyści.

 

  1. Porozmawiajcie szczerze.

Zapytaj co go cieszy w związku z rozpoczęciem nauki. Spotkania z kolegami, pozalekcyjne zajęcia, a może bardzo lubi plastykę, albo wychowanie fizyczne i już nie może się doczekać.

Zapytaj też czego się boi, albo czym się martwi. Jeśli zacznie wyliczać wszystko to, co poszło nie najlepiej w zeszłym roku przypomnij mu te momenty, kiedy mu się udało. Mów o nich głośno i z entuzjazmem. Cieszcie się nimi i czekajcie na kolejne. Przypomnij, córce jak świetnie bawiła się na świetlicy szkolnej, albo jak bardzo lubi szkolne obiady. Rozmawiajcie o rzeczach miłych i przyjemnych. Nigdy jednak nie lekceważ jego zmartwień i problemów. Pokaż dziecku, że są one dla Ciebie ważne. Niektóre zmartwienia dzieci mogą nam dorosłym wydawać się błahe i nieistotne. Dla niego jednak, w danej chwili jest to sprawa życia lub śmierci. Wspólnie szukajcie rozwiązania problemu. Dzięki temu, Twój syn, czy córka z większą chęcią i pewnością siebie wkroczą w ten nowy rok szkolny.

 

  1. Zapewnij, że będziesz przy nim, jeśli będzie potrzebować pomocy

Im dziecko jest młodsze, tym więcej czasu musisz mu poświęcić podczas odrabiania lekcji. Jest to naturalne i potrzebne. Starsze dziecko nie potrzebuje aż takiego nadzoru, i powinno samo uporać się z zadaniem, ale musi wiedzieć, że jesteś gotowa mu pomóc, jeśli o to poprosi. Szczególnie pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego mogą być dla dziecka ciężkie. Przygotuj się by w tym okresie poświęcić mu więcej czasu i uwagi.

 

  1. Pamiętaj o zdrowym trybie życia

OK, wiem, że to niełatwe, ale zdrowa dieta i dobry długi sen są niesamowicie ważne dla nas wszystkich, ale w szczególności dla dziecka, które nie tylko rośnie, ale musi  pochłaniać ogromne ilości nowych informacji dziennie, musi je zapamiętywać , przetwarzać i wracać do nich w najmniej oczekiwanych momentach (czytaj – podczas niezapowiedzianych kartkówek).

 

  1. Bądź po jego stronie

Zapewnij go, że bez względu na okoliczności, zawsze jesteś po jego stronie. Nawet, kiedy coś mu nie wyjdzie, kiedy coś narozrabia, musi wiedzieć, że krytykujesz nie jego jako osobę, ale jego zachowanie. To naprawdę duża różnica. Nigdy nie mów – „Jesteś okropna”. Zamiast tego powiedz coś w stylu – „Okropnie się zachowałaś”. Nie mów – „Jesteś fatalny z matematyki”. Powiedz – „Trochę słabo wyszedł Ci ten sprawdzian z matematyki. Co możemy zrobić, żeby kolejnym razem było lepiej?”. Twoje wsparcie jest dla dziecka bardzo ważne. Sprawia, że staje się silniejsze, nie boi się wyzwań, wie, że nawet kiedy coś mu się nie uda, dalej będzie akceptowane i kochane.

7 września 2017

0komentarzy wJak oswoić nowy rok szkolny - 5 sposobów na złagodzenie stresu."

Napisz wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz poznać najbardziej rozpowszechniony mit dotyczący skutecznej edukacji?

Odbierz raport i dowiedz się jak zaoszczędzić Twojemu dziecku frustracji i rozczarowań i wspomóc naprawdę skuteczną naukę.


ZAMÓW BEZPŁATNY RAPORT

TOP
© 2016 Kinga Gajko

PROJEKT I WYKONANIE: WEBIMPULS.PL

X